PISMO DO RODZICÓW

                                                                         Drewnica 12.11.2007r.

DRODZY RODZICE !
Dzieci uczęszczające do szkół stanowią grupę szczególnie narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Idąc lub wracając ze szkoły mogą stać się ofiarami przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z osobą obcą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia, wymuszenia pieniędzy (zastraszanie, grożenie pobiciem), a także powszechna obecność bezpańskich psów w naszych wsiach - to kilka, z wielu niebezpieczeństw, na które są one narażone, pozostając bez opieki. Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to główne zadanie rodziców. To My Rodzice powinniśmy uświadomić sobie zagrożenia, na jakie narażone jest nasze dziecko. Od naszej postawy, od tego, czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie i bliskich zależeć może bardzo wiele . To My Rodzice powinniśmy przestrzegać pewnych zasad - bądźmy dla dzieci wzorem prawidłowego postępowania w każdej sytuacji. Pamiętajmy, że od nas dzieci przejmują wzory zachowań. Należy pamiętać, że jedynie dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa. Proszę o zapoznanie się z n/w poradami, aby wspólnie podjąć wyprzedzające działania zapobiegawcze. Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły/domu można zwiększyć poprzez:
1. Wybór najbezpieczniejszej trasy, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów oraz miejsca szczególnie niebezpieczne. Przypomnienie dziecku, że nie można zbaczać z ustalonej trasy i zmieniać bez powiadomienia godziny powrotu do domu.
2. Wpajanie odpowiedniej wiedzy i nawyków z zakresu ruchu drogowego.
- pamiętajmy, aby o zmroku dziecko nosiło na sobie kamizelkę i światełka odblaskowe lub inne akcesoria dzięki, którym będzie z daleka widoczne na drodze.
3. Nie dawanie dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy, co uchroni go przed możliwością stania się ofiarą kradzieży.
4. Uczulanie dziecka na kradzieże w szkolnej szatni. Musi wiedzieć, że nie powinno przychodzić do szkoły w drogich (markowych) butach i kurtkach oraz nie powinno zostawiać w kieszeni kurtki pieniędzy, kluczy itp.
5. Natychmiastowe reagowanie i zawiadomienie dyrekcji szkoły, gdy dziecko zacznie być prześladowane przez starszych kolegów, którzy wymuszają pieniądze lub jakieś rzeczy strasząc, grożąc pobiciem.
6. Zwrócenie uwagi dzieciom na zagrożenia ze strony obcych.
- dziecko nie powinno przyjmować od OBCYCH słodyczy, napojów oraz prezentów,
- nie może mówić OBCYM o tym, gdzie mieszka,
- pod żadnym pozorem nie powinno iść z osobą nieznajomą w jakiekolwiek miejsce przez nią wskazane, wsiadać do samochodu OBCEGO,
- nie powinno zatrzymywać się przy osobie OBCEJ, jeśli w pobliżu nie ma ludzi,
- jeśli OBCY będzie próbował je zatrzymać powinno biec w kierunku, gdzie są ludzie (n.p. do sklepu), jeśli będzie taka potrzeba - nie wstydzić się wołać o pomoc.
7. Aby uniknąć pogryzienia dziecka przez bezpańskie psy nauczmy je, że:
- nie wolno dotykać i głaskać psów bezpańskich lub obcych bez zgody właściciela,
- nie powinno zbliżać się do suki ze szczeniętami; przeszkadzać psu w jedzeniu; nie należy zabierać przedmiotów pilnowanych przez psa,
- nie można drażnić zwierząt, bić i rzucać w nie kamieniami.
Jeśli zauważysz obce dziecko w tarapatach, nie przechodź obojętnie! Zainteresuj się, spróbuj pomóc - w razie potrzeby zadzwoń do Szkoły lub na Policję. Możesz zapobiec nieszczęściu!

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom to również jedno z priorytetowych zadań, przed którym staje nasza placówka. Dlatego też, przy wsparciu Koncertu Energetycznego ENERGA, przekazuję Waszym dzieciom kamizelki, światła odblaskowe i inne akcesoria. Poprawi to ich widoczność na drodze o zmroku. Dzięki temu jest szansa, że nie staną się ofiarą wypadku drogowego. Otrzymane Apteczki Pierwszej Pomocy niech służą im podczas pieszych i rowerowych wycieczek.